Skip to content

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych daje szansę osobom poszkodowanym na uzyskanie roszczeń odszkodowawczych za poniesioną szkodę rzeczową lub osobową. Zgodnie z przepisami rekompensata między innymi powinna stanowić naprawę pogorszonej sytuacji życiowej, zwrot kosztów leczenia, a odszkodowanie po wypadku drogowym powinno być również stosowne i adekwatne do wielkości uszczerbku na zdrowiu.

Pamiętaj, że jako poszkodowany masz swoje prawa, które ubezpieczyciel zobowiązany jest przestrzegać.

  1. Każdy poszkodowany może zgłosić do ubezpieczyciela wniosek o wypłatę roszczeń odszkodowawczych w dowolnym terminie, nawet jeśli leczenie nie jest zakończone lub gdy postępowanie karne przeciwko sprawcy nie zakończyło się.
  2. Odszkodowanie należy się także i wtedy, gdy szkoda miała miejsce przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu lub w trakcie załadowywania i rozładowywania auta.
  3. Poszkodowany ma prawo do rekompensaty również w sytuacji, gdy sprawca nie był ubezpieczony, uciekła z miejsca wypadku lub był pasażerem sprawcy wypadku.
  4. Dodatkowo masz prawo do terminowego rozpatrzenia Twojego wniosku oraz terminowej wypłaty odszkodowania (zasadą jest, że zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie).
  5. Jeżeli ubezpieczyciel zwleka z wypłatą roszczeń, poszkodowany ma prawo żądać odsetek ustawowych za czas opóźnienia na podstawie art. 481 § 1 k.c. (13% w skali roku).
  6. Jeżeli w toku postępowania likwidacyjnego, ubezpieczyciel nie wypłacił stosowego oraz adekwatnego do poniesionej szkody kwoty odszkodowania po wypadku drogowym, poszkodowany ma prawo do skierowania sprawy na drogę sądową.
  7. W przypadku nieprawidłowych działań lub zaniechań ubezpieczyciela poszkodowany ma prawo do złożenia skargi do Rzecznika Ubezpieczonych lub Komisji Nadzoru Finansowego.
  8. Jeżeli poszkodowany nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela ma pełne prawo do złożenia odwołania w zakresie stanowiącym przedmiot sprawy.

Jeżeli jako osoba pokrzywdzona w zdarzeniu komunikacyjnym lub rodzina osoby, która zginęła w wypadku starasz się o uzyskanie godziwej rekompensaty, pamiętaj, że ubezpieczyciel ma prawny obowiązek wypłaty należnych roszczeń. Najwyższe odszkodowanie po wypadku drogowym z OC otrzymasz dokumentując poniesioną szkodę, adekwatnie szacując wielkość należnych roszczeń, a w indywidualnych okolicznościach kierując sprawę na drogę sądową.

Kancelaria Kompensja jest firmą, która od wielu lat działając na rynku odszkodowań komunikacyjnych odniosła liczne sukcesy w zakresie dochodzenia roszczeń po wypadkach drogowych. Reprezentuje klientów zarówno w postępowaniu likwidacyjnym (przed ubezpieczycielem) jak i sądowym w cywilnym procesie przeciwko ubezpieczycielowi. Na każdym etapie sprawy zapewniamy profesjonalną pomoc prawną oraz specjalistów z zakresu szkód komunikacyjnych. Masz pytania? Zadzwoń + 48 797 670 906 lub napisz biuro@kompensja.pl.