Skip to content

Co zrobić po śmierci rodzica w wypadku komunikacyjnym?

Na tak postawione pytanie nie może być żadnej poprawnej odpowiedzi. Ból i cierpienie związane ze śmiercią rodzica są nie do opisania, nie da rady też ich zmierzyć. Często skutki wywołane takim zdarzeniem trwają przez wiele lat, a wielokrotnie nawet do końca życia dziecka.

W takiej sytuacji ciężko odpowiedzieć sobie na pytanie „co zrobić po śmierci rodzica?”. Na pewno, jeżeli chodzi o sytuację psychiczną – w razie potrzeby warto zwrócić się do specjalisty, a także otoczyć się pomocą najbliższych. Natomiast, jeżeli chodzi o sytuację majątkową – istnieje kilka świadczeń, które dziecko może uzyskać po śmierci rodzica, aby choć trochę zrekompensować poniesioną stratę.

Świadczenia po śmierci rodzica

Wyróżniamy kilka świadczeń po śmierci rodzica, o które można się ubiegać.

Odszkodowanie wypłacane jest z OC sprawcy zdarzenia drogowego, w przypadku, gdy on go nie posiada – odpowiedzialny za wypłacenie pieniędzy jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to świadczenie jednorazowe związane ze znacznym pogorszeniem się sytuacji życiowej osób najbliższych zmarłego.

Zadośćuczynienie jest to świadczenie, którego wysokość bardzo trudno jest określić. Kwota ta ustalana jest zawsze indywidualnie. Źródło wypłaty jest takie same jak w przypadku odszkodowania. Ustalając wysokość zadośćuczynienia po śmierci rodzica – uwzględnienia się stratę, jaką poniosła dana osoba i wpływ zdarzenia na jej dalsze życie. Na wszelkie negatywne zmiany w życiu dziecka po śmierci rodzica, które związane są ze śmiertelnym wypadkiem komunikacyjnym – potrzeba w trakcie postępowania o zadośćuczynienie przedstawić odpowiednie dowody.

Kolejnym świadczeniem po śmierci rodzica jest renta. O to świadczenie okresowe można starać się w przypadku, gdy zmarły rodzic był osobą odpowiedzialną za sytuację majątkową dziecka – np. przekazywał mu środki na edukację podczas studiów wyższych, itp.

Ostatnim świadczeniem po śmierci rodzica, o jakie się można ubiegać jest zwrot kosztów pogrzebu, czyli wydatek który zazwyczaj ponosi się jako pierwszy w związku ze śmiercią osoby bliskiej.

Co zrobić po śmierci rodzica, aby uzyskać jak najwyższe odszkodowanie/zadośćuczynienie?

Ważne, żeby w przypadku tak skomplikowanych postępowań, jak sprawa o odszkodowanie lub zadośćuczynienie skorzystać z pomocy profesjonalisty, jakim między innymi jest Kancelaria Kompensja.

Zasady współpracy z nami w trakcie ubiegania się o świadczenia po śmierci rodzica są przejrzyste i korzystane:

  • brak jakichkolwiek opłat wstępnych,
  • pobieramy wynagrodzenie dopiero po zakończeniu sprawy (tylko w przypadku, gdy uzyskamy odszkodowanie),
  • zapewniamy indywidualny kontakt z osobą, która prowadzi Państwa sprawę,
  • dążymy zawsze do ugodowego załatwienia sporu.

Nasza Kancelaria udziela bezpłatnych porad prawnych osobom poszkodowanym w wypadkach i dochodzeniem dla nich roszczeń ze zdarzeń drogowych. Walczymy o jak najwyższe świadczenia po śmierci rodzica i doradzamy co zrobić w takich sytuacjach, aby uzyskane kwoty były jak najwyższe. Ze względu na wieloletnie doświadczenie prawników działających w naszej kancelarii jesteśmy w stanie zagwarantować uzyskanie możliwie wysokiego odszkodowania. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią odszkodowawczą w celu bezpłatnej analizy Państwa przypadku.

>>>SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI<<<