Skip to content

Ile dostanę odszkodowania po wypadku samochodowym?

Jeśli zastanawiasz się ile za odszkodowanie po wypadku wypłaca dany ubezpieczyciel to ta publikacja jest dla Ciebie. To nasz kolejny artykuł, który ma pomóc Tobie lub Twoim bliskim, którzy zostali poszkodowani w wypadku. Dowiesz się z niego jaką mniej więcej kwotę odszkodowania możesz otrzymać od swojego ubezpieczyciela lub ubezpieczyciela sprawcy w przypadku wypadku samochodowego, w którym Ty lub Twoi bliscy brali udział.

Wysokość odszkodowania, czyli kwota, którą towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym zależy od rodzaju i wielkości urazu – inaczej od tego, jak procentowo przedstawia się on w rozumieniu uszczerbku na zdrowiu w odniesieniu do naszej pełnej sprawności. W ramach OC możemy dostać od ubezpieczyciela nawet do 5 milionów euro – jest to kwota tzw. sumy gwarancyjnej tycząca się szkód na osobie. Są to informacje ogólne, dlatego zachęcamy do przeczytania całości artykułu, ponieważ znajdują się w nim cenne wskazówki, z których można skorzystać, aby uzyskać możliwie najwyższe odszkodowanie.

Spis treści

Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po wypadku?

Możemy śmiało przypuszczać, że jest to jedno z pierwszych pytań, które zadaje sobie każda poszkodowana w wypadku osoba lub bliscy działający w jej imieniu (niestety nie każdy poszkodowany ma na tyle szczęścia, by móc samodzielnie funkcjonować po wypadku i wtedy reprezentują go bliscy). Otóż, jeśli poszkodowany (w wypadku) lub bliscy w jego imieniu chcą uzyskać odszkodowanie, zobligowani są do tego, by zgłosić zdarzenie do firmy, w której miał on wykupioną polisę OC lub do firmy, w której takowa była wykupiona przez sprawcę wypadku.

Warto tu zaznaczyć, że ubezpieczyciel nie zgłasza się do poszkodowanego lub jego rodziny sam – jest to kwestia, która leży po stronie zainteresowanych.

Musisz też wiedzieć, że mimo tego, iż szkody na osobie przedawniają się nawet w ciągu 20 lat (20 lat dotyczy szkody będącej skutkiem przestępstwa, potwierdzonego prawomocnym wyrokiem karnym, pozostałe przypadki mają 3 letni okres przedawnienia roszczeń) zaleca się, by sprawę zgłosić możliwie jak najszybciej z kilku prostych powodów. Jest wtedy możliwość ustalenia jak największej ilości faktów i zdobycia dowodów, ponieważ wszystko odbywa się “na świeżo”, a poza tym uszczerbek na zdrowiu (jeśli taki powstał) jest wówczas największy. Po długim czasie dowody mogą być ciężkie do pozyskania, faktów nie będziemy już tak dobrze pamiętać, jak po samym zdarzeniu, a zdrowotnie będziemy w znacznie lepszej kondycji, niż zaraz po wypadku. Niby logiczne, a mimo to wielu poszkodowanych zwleka, by zgłosić sprawę.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

30 dni od zgłoszenia szkody to termin, w którym ubezpieczyciel powinien wypłacić należną kwotę, ale ten czas może zostać przez niego wydłużony z powodu braku możliwości ustalenia okoliczności zdarzenia. Jeśli w Twoim przypadku taka sytuacja będzie miała miejsce, ubezpieczyciel będzie musiał poinformować Cię o tym fakcie, ponieważ nie może przesuwać terminu bez wyraźnego powodu i poinformowania Ciebie o zaistniałych okolicznościach. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce i ustalenie ile za odszkodowanie po wypadku należy się poszkodowanemu to wypłata takiego odszkodowania, jeśli oczywiście decyzja będzie pozytywna powinna nastąpić do 14 dni od wyjaśnienia okoliczności – jednak nie może stać się to później, niż 90 dni od zgłoszenia szkody.

Ile za odszkodowanie po wypadku - podsumowanie

To ile za odszkodowanie po wypadku wypłaci ubezpieczyciel zależy od kilku czynników:

  • rodzaj i wielkość szkody
  • rodzaj i wielkość urazu
  • strona, po której jesteśmy: sprawca, poszkodowany (np. prowadzący pojazd, pasażer, pieszy, rowerzysta)
  • czas od momentu powstania szkody, który upłynął od zdarzenia
  • kompletność i jakość dokumentacji (medycznej i dokumentującej zdarzenie)

Potrzebujesz pomocy w zgłoszeniu szkody?

Jeśli masz pytania dotyczące odszkodowania możesz skontaktować się z profesjonalnym podmiotem, który zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań i będzie mógł Ci pomóc. Możesz skorzystać z pomocy Kancelarii Kompensja (zajrzyj na stronę www.kompansja.pl lub zadzwoń pod numer telefonu 797 670 906), która nie tylko odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z tematem, ale również będzie mogła poprowadzić sprawę w Twoim imieniu, dokładając wszelkich starań, byś na pytanie ile za odszkodowanie po wypadku wypłacił Ci ubezpieczyciel mógł odpowiedzieć “Więcej, niż myślałem.”.

Skontaktuj się z nami

Infolinia
(pn-sb 8.00-20.00)

Biuro Obsługi Klienta
ul. Kartuska 246 (nowy adres)
80-122 Gdańsk

biuro@kompensja.pl
Poniedziałek-Piątek – 8:00-18:00