Odszkodowanie za złamanie kości promieniowej
Złamanie kości promieniowej to uszkodzenie integralności kości promieniowej, która jest jedną z dwóch długich (oprócz łokciowej) kości przedramienia. Kość promieniowa rozciąga się od stawu łokciowego do stawu nadgarstkowego i odgrywa kluczową rolę w ruchomości nadgarstka oraz w zdolności do chwytania przedmiotów. Złamania kości promieniowej obejmują: złamanie nasady dalszej, złamanie nasady bliższej oraz złamanie trzonu.
Uszkodzenie kości promieniowej to poważny uraz, któremu towarzyszy na ogół niestabilność w obrębie przedramienia; zazwyczaj jest on leczony operacyjnie. Postępowanie zachowawcze stosuje się jedynie w przypadkach złamań bez przemieszczenia, jednak wymagają one zazwyczaj unieruchomienia trwającego dłużej niż 6 tygodni. Kość promieniowa najczęściej ulega złamaniom w obrębie nasady dalszej. W tym w przypadku zastosowania unieruchomienia zrost następuje zwykle w ciągu 4-6 tygodni.
Spis treści
Złamanie kości promieniowej – mechanizm powstawania urazu i objawy
Złamanie nasady dalszej kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań kości z jakimi mają do czynienia lekarze ortopedzi i traumatolodzy. Szacuje się, że około 16% wszystkich złamań diagnozowanych na oddziałach ratunkowych to właśnie złamania kości promieniowej.
Do urazu dochodzi najczęściej podczas upadku na wyprostowaną rękę. Osoba w trakcie takiego zdarzenia odruchowo próbuje się oprzeć na kończynie górnej i zamortyzować siłę uderzenia o ziemię, co sprawia, że kość przejmuje na siebie całą energię, co nieuchronnie prowadzi do złamania. Podobny mechanizm powstania urazu ma miejsce podczas kolizji samochodowej, gdy osoba poszkodowana na moment przed wypadkiem próbuje zaprzeć się o deskę rozdzielczą lub inny stały element wnętrza pojazdu.
Objawy złamania kości promieniowej
Pierwszą oznaką złamania nasady dalszej kości promieniowej jest ból pojawiający się już w momencie urazu. Często nadgarstek przybiera ułożenie, które jest charakterystyczne dla tego typu urazów – tzw. ułożenie bagnetowe. Obok bólu po jakimś czasie pojawia się obrzęk tkanek miękkich w okolicy złamania oraz zasinienie. Niezwykle istotne jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy medycznej, które pozwoli na dokładną diagnozę i wdrożenie właściwego leczenia. Lekarz decyduje, czy należy nastawić uszkodzoną kończynę i ewentualnie wdrożyć leczenie operacyjne.
Złamanie nasady dalszej kości promieniowej odszkodowanie – przewodnik
Poważny uraz, jakim jest złamanie kości promieniowej może mieć ogromne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, ale także finansowe. W wielu przypadkach, w których dochodzi do złamania tego typu, poszkodowani mają prawo do odszkodowania, zwłaszcza gdy wypadek jest wynikiem działania innej osoby lub instytucji mającej wpływ na doprowadzenie do sytuacji, w której doszło do urazu. W dalszej części artykułu omówimy, jak dochodzić swoich praw i uzyskać odpowiednie odszkodowanie, koncentrując się na przypadkach związanych z OC sprawcy zdarzenia.
Podstawy prawne odszkodowań za złamanie nasady dalszej kości promieniowej
Złamanie nasady dalszej kości promieniowej w świetle prawa może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Istotne jest ustalenie, czy do urazu doszło wskutek zdarzenia, za które odpowiedzialność cywilną ponosi nie sam poszkodowany, a inna osoba lub instytucja. W takiej sytuacji, poszkodowany może dochodzić swoich praw na podstawie przepisów prawa kodeksu cywilnego dotyczącego odpowiedzialności deliktowej.
Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku
Doznałeś złamania nasady dalszej kości promieniowej, co zostało spowodowane wypadkiem komunikacyjnym? Jako poszkodowany masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Ważne, abyś jak najszybciej od zdarzenia powodującego uraz zgłosił szkodę do ubezpieczyciela sprawcy.
Przykłady osób, które uzyskały za złamanie nasady dalszej kości promieniowej odszkodowanie, pokazują, że kwoty wypłat są różne i zależą od wielu czynników, takich jak stopień urazu, okres niezdolności do pracy, a także indywidualne warunki polisy ubezpieczeniowej, z której odszkodowanie jest wypłacane. Warto zwrócić uwagę na różne przypadki, by zrozumieć, że to na co można liczyć nie zależy tylko od tego, jakie działania podejmiemy, by skutecznie dochodzić swoich praw.
Problemy i wyzwania w dochodzeniu odszkodowań
Dochodzenie praw związanych z odszkodowaniem, zwłaszcza w przypadku urazów takich jak złamanie nasady dalszej kości promieniowej, może napotkać na różne przeszkody i choć wydawać by się mogło, że jedynym wyzwaniem jest tu prawidłowe złożenie dokumentów, to wcale tak nie jest.
Do najczęstszych przykładów potwierdzających, że te przeszkody jednak istnieją, należą: opóźnienia w wypłatach, niedostateczne kwoty odszkodowań, a także skomplikowane procedury wymagające wielu dokumentów i dowodów. Chcesz uniknąć tych problemów? Dokładnie zapoznaj się z procedurami i upewnij się, że wszystkie wymagane dokumenty są kompletnie i prawidłowo złożone albo po prostu skontaktuj się z ekspertami z Kancelaria Kompensja, dzwoniąc pod numer telefonu 797 670 906, którzy mogą poprowadzić cały proces ubiegania się o odszkodowanie za Ciebie.
Pomoc kancelarii prawnej w sprawie odszkodowania za złamanie kości promieniowej
Kancelaria Kompensja ma doświadczenie w pomocy ofiarom wypadków, w których osoby poszkodowane doznały złamania nasady dalszej kości promieniowej. Zespół prawników prowadzący klienta przez proces dochodzenia roszczeń odszkodowawczych jest w stanie wskazać na istotne aspekty następstw urazu, które powinna zawierać dokumentacja medyczna, by wysokość zadośćuczynienia za krzywdę należną z tytułu wypadku była maksymalnie wysoka – stosownie do następstw zdarzenia.
W procesie dochodzenia odszkodowania pomoc profesjonalistów może się okazać nieoceniona, szczególnie jeśli Twój przypadek należy do trudnych. Pamiętaj, że adwokaci specjalizujący się w prawie ubezpieczeniowym, mają doświadczenie i wiedzę mogącą znacząco przyspieszyć proces oraz zwiększyć szanse na uzyskanie odpowiedniej wysokości odszkodowania. Prawnik nie tylko złoży za ciebie wszystkie wymagane dokumenty, ale również pomoże w negocjacjach z ubezpieczycielami i reprezentacji przed sądem, jeśli taka potrzeba zaistnieje.
Odszkodowanie za złamaną kość promieniową. Podsumowanie
Aby skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za złamanie dalszej kości promieniowej, należy mieć świadomość swoich praw, zebrać i przygotować odpowiednie dokumenty, zgłosić szkodę, zarówno do ubezpieczyciela sprawcy, jak i ubezpieczyciela, z którym sami mamy zawartą polisę, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy doświadczonych prawników. Pamiętaj, każdy przypadek jest inny, dlatego działania należy zawsze dostosować do indywidualnej sytuacji i konkretnego przypadku.
FAQ
Kiedy należy zgłosić roszczenie dotyczące złamania kości promieniowej?
Kluczowe znaczenie ma czas zgłoszenia szkody na osobie. W momencie pojawienia się złamania zgłoszenie szkody osobowej powinno nastąpić w możliwie najszybszym okresie czasu od wypadku. Wtedy bowiem występuje najwyższy uszczerbek na zdrowiu. Adekwatnie do tego nastąpi wypłata świadczenia w zadowalającej kwocie. Oczekiwanie na zakończenie procesu leczenia nie sprzyja wypłacie, wręcz przeciwnie. Może spowodować, iż ulegnie ona zmniejszeniu. Rekonwalescencja i powrót do zdrowia powodują obniżenie uszczerbku na zdrowiu, a przy tym obniżenie wypłaty świadczenia.
Co należy zrobić, jeżeli w trakcie procesu leczenia pojawiają się powikłania i jaki mają one wpływ na wypłatę świadczenia w przyszłości?
Najczęstsze z nich to pourazowa deformacja kostna, zaburzenia zrostu kostnego, niedowłady nerwów obwodowych czy dysfunkcja kontroli gry naczyniowej pod postacią tzw. zespołu Sudecka. Obecność takich powikłań wpływa na konieczność zmiany postępowania leczniczego i zmniejsza szansę odzyskania pełnej sprawności kończyny górnej. Wykluczenie wspominanych powikłań związanych z gojeniem, polega na unikaniu nadmiernego oszczędzania kończyny, niepotrzebnego bandażowania czy utrzymywania kończyny na temblaku.
Co można zyskać, korzystając z usług kancelarii prawnej specjalizującej się w odszkodowaniach?
Kancelaria Kompensja specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń, które dotyczą urazów górnych kończyn, w tym złamań kości promieniowej.W jednej z prowadzonych przez nas w ostatnim czasie spraw Poszkodowana w wyniku nienależytego utrzymania zimowego chodnika poślizgnęła się i przewracając się, doznała złamania nasady dalszej kości promieniowej. Ubezpieczyciel wypłacił zadośćuczynienie w kwocie 8 tys. zł i zaproponował zawarcie ugody z dopłatą kwoty 2 tys. zł. Po przyjęciu przez Kancelarię Kompensja prowadzenia szkody prawnik pozyskał i przeanalizował opinię medyczną sporządzoną w sprawie oraz poinstruował klientkę, jakie kroki należy podjąć by dokumentacja medyczna jak najlepiej odzwierciedlała medyczne następstwa urazu. Po uzyskaniu niezbędnych opisów stanu kończyny wysokość zadośćuczynienia za krzywdę uległa ponad dwukrotnemu zwiększeniu i pozwoliła na pełną kompensację krzywdy doznanej przez Poszkodowaną.
Dział prawny Kompensja sp. z o.o. specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń, które dotyczą urazów górnych kończyn, w tym złamań kości promieniowej.
Skontaktuj się z nami
Biuro Obsługi Klienta
ul. Kartuska 246 (nowy adres)
80-122 Gdańsk