Odszkodowanie z OC za wypadek motocyklowy

Tylko motocykliści wiedzą jak niebezpieczną pasją jest to, co sprawia im tak wiele radości. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami często przyznają, iż nie widzieli pojazdu do chwili kiedy było już za późno. Szczególnie niebezpieczne są skrzyżowania, na których według statystyk dochodzi do ponad 1/3 wypadków z motocyklami.

Mimo, że w takich zdarzeniach motocyklista ma możliwość uzyskania odszkodowania z OC sprawcy PAMIĘTAJMY, że zawsze lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom. Motocyklista w konfrontacji z pojazdem ma niestety dużo mniejsze szanse na przeżycie. Niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla. Zwiększona czujność w przypadku tak szybkich pojazdów jest również kluczowa, tym bardziej że motocykl jest znacznie mniej widocznie niż inne pojazdy. Nie zapominajmy dawać motocyklistom przestrzeni do zmiany pasa ruchu, zawsze kilkukrotnie upewniajmy się w lusterkach zanim zdecydujemy się wykonać jakikolwiek manewr, pamiętajmy również o martwych polach.

W kwestiach bezpieczeństwa powinniśmy zawsze być czujni i przezorni. Niejednokrotnie drobny błąd kierowcy może być przyczyną ciężkich obrażeń, a nawet śmierci człowieka. Co jednak gdy już dojdzie do wypadku? Jak sobie poradzić z uzyskaniem odszkodowania lub świadczeniem w przypadku śmierci?

Roszczenie – wypadek motocyklowy

W przypadku gdy motocyklista nie jest winny wypadkowi z ubezpieczenia OC sprawcy powinno być wypłacone odszkodowanie, które ma na celu zrekompensowanie wszelkich szkód osobowych oraz rzeczowych. W zakresie roszczeń osobowych oraz rzeczowych jest to:

  • zwrot kosztów leczenia, wizyt u lekarzy specjalistów, rehabilitacji,
  • zadośćuczynienie jako roszczenie rekompensujące pogorszoną sytuację życiową, a w szczególności cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego, niemożność uprawiania sportu, wykonywania dotychczasowej pracy, utrudnione interakcje społeczne, trauma powypadkowa,
  • comiesięczna renta w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, zwiększenia potrzeb życiowych poszkodowanego, zaistnienie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej,
  • utrata dochodów oraz finansowych korzyści związku z poniesionym uszczerbkiem na zdrowiu,
  • wartość zniszczonego lub uszkodzonego motocykla,
  • wartość zniszczonych ubrań, butów, kasku.

Roszczenie za wypadek motocyklowy powinno być wypłacone w kwocie, która jest zarówno adekwatna do wielkości poniesionej szkody jak i w pełni rekompensująca poniesioną stratę. O ile w przypadku szkody rzeczowej, nie stanowi problemu wycena oraz zwrot kosztów za zniszczony kask, kombinezon, czy buty, to w sytuacji uszczerbku na zdrowiu sprawa staje się bardziej skomplikowana. Czy można wycenić złamaną nogę, trzytygodniowy pobyt w szpitalu i niedogodności z tym związane lub traumę powypadkową i cierpienie psychiczne związane z uczestnictwem w wypadku? Niestety nie ma ustalonych kwot, które można byłoby dopasować do konkretnych sytuacji. Każda z nich musi być oceniana indywidualnie, a wysokość kwoty roszczenia za wypadek motocyklowy oszacowana tak aby przywrócić poszkodowanemu sytuację życiową sprzed wypadku.

Sprawa nie łatwa, ale wykonalna. Specjaliści z branży odszkodowawczej, nie tylko pomagają w identyfikacji wszystkich negatywnych skutków po wypadku, ale również reprezentują poszkodowanych przed ubezpieczycielem. Negocjują, walczą i argumentują na rzecz Klienta wszelkie kwestie związane z uzyskaniem najwyższego odszkodowania po wypadku. Szukasz potwierdzenia? Przeczytaj o naszych SUKCESACH i zadzwoń + 48 797 670 906.