Skip to content

Codziennie na polskich drogach dochodzi do tragicznych wypadków. Tracąc w feralnym zdarzeniu bliską osobę członkowie rodziny nabywają prawo do dochodzenia licznych świadczeń odszkodowawczych. Przedwczesna śmierć brata to niezwykle traumatyczne doznanie, które podlega wysokim rekompensatom pieniężnym. W poniższym artykule wyjaśnimy, jakie odszkodowanie powypadkowe za śmierć brata może otrzymać rodzeństwo.

Kto wypłaci odszkodowania za śmierć brata?

Tragiczna strata brata w wypadku to przeżycie, po którym ciężko poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Ból, cierpienie, jakie towarzyszą po śmierci osoby bliskiej są nie do opisania. Brat dla wielu nie jest jedynie członkiem rodziny, ale też bliskich przyjacielem i kompanem w wielu życiowych przygodach. Tak silna więź emocjonalna pomiędzy rodzeństwem, a bratem stanowi na gruncie kodeksu cywilnego podstawę do dochodzenia wysokiej rekompensaty pieniężnej. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty roszczenia jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, u którego sprawca wypadku wykupił polisę ubezpieczeniową OC. W sytuacji, gdy nie posiadał on ważnego ubezpieczenia lub zbiegł z miejsca zdarzenia podmiotem, na którym spoczywa wypłata rekompensaty jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

O jakie świadczenia może ubiegać się rodzeństwo po stracie brata?

Katalog roszczeń odszkodowawczych należnych po śmierci bliskiego jest niezwykle szeroki i w zależności od sytuacji roszczącego obejmuje:

  • zwrot kosztów pochówku
  • zadośćuczynienie za śmierć
  • odszkodowanie za pogorszoną sytuację materialną
  • rentę

W celu uzyskania rekompensaty pieniężnej rodzeństwo musi wystąpić z wnioskiem odszkodowawczym do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W dokumencie należy zawrzeć wszystkie roszczenia wraz z dochodzonymi kwotami i wyjaśnić dlaczego podane stawki zrekompensują doznaną stratę z uwzględnieniem zebranej dokumentacji. Niestety dochodzenie rekompensaty za śmierć nie jest proste, gdyż np. w przypadku zadośćuczynienia nie znajdziemy jednoznacznych regulacji wskazujących o jakie stawki możemy się ubiegać. Nagminną praktyką Towarzystw Ubezpieczeniowych jest zaniżanie wypłaconych rekompensat. Wysokie odszkodowanie za śmierć brata w wypadku samochodowym warto uzyskiwać z doświadczonym pełnomocnikiem u boku. Kancelaria Kompensja specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń po śmieci brata. Uzyskujemy nawet o 70% wyższe świadczenia, niż poszkodowani dochodzący ich samodzielnie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi sukcesami. Nie wiesz o jakie środki pieniężne możesz zawalczyć? Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy sprawę i nakreślimy możliwości odszkodowawcze. Nie odbieraj sobie szansy na wysokie odszkodowanie, doświadczona kancelaria to sposób na wynegocjowanie wysokiej rekompensaty.