Skip to content

Zakończenie leczenia, a odszkodowanie

Jesteś uczestnikiem lub sprawcą wypadku, podczas którego zostałeś poszkodowany, co spowodowało trwały uszczerbek na zdrowiu? Chcesz starać się o odszkodowanie, które zgodnie z wykupioną przez Ciebie polisą gwarantuje Ci towarzystwo ubezpieczeniowe? Dobrze trafiłeś, ponieważ w tym artykule znajdziesz informacje, które zdecydowanie pomogą Ci dowiedzieć się o zależnościach jakie wynikają z zakończenia leczenia, a uzyskania odszkodowania.

Spis treści

Czy leczenie powinno zakończyć się zanim wystąpisz o odszkodowanie?

Jako Kancelaria prawna, która specjalizuje się między innymi w uzyskiwaniu odszkodowań za wypadki komunikacyjne – bardzo, ale to bardzo często spotykamy się z pytaniem od naszych klientów, czyli osób poszkodowanych:

“Czy aby starać się o uzyskanie odszkodowania – za obrażenia ciała powstałe w wypadku – z OC sprawcy lub z własnej polisy, jeśli to my spowodowaliśmy wypadek, obligatoryjne jest zakończenie przez was leczenia?”

Jesteśmy przekonani, że jest to jedno z podstawowych pytań zadawanych w każdej kancelarii odszkodowawczej. Już pędzimy z pomocą i odpowiadamy.

W świetle obecnego prawa nie ma absolutnie żadnego obowiązku, który wskazywałby na konieczność oczekiwania na zakończenie leczenia przed wystąpieniem do towarzystwa o odszkodowanie. Szkodę należy zgłosić jak najszybciej by obrażenia jakich doznaliśmy były możliwe do zdiagnozowania, a sam uszczerbek na zdrowiu był niepodważalny i wykazany w takim stopniu w jakim nadszarpnął nasze zdrowie. Warto również pamiętać o tym, że na ubezpieczycielu spoczywa obowiązek wypłacenia odszkodowania w kwocie bezspornej w terminie 30 dni od daty zgłoszenia sprawy. Kwota bezsporna to kwota odszkodowania pozostająca poza ewentualnym sporem o wysokość odszkodowania. Inny powód, dla którego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody to bieg przedawnienia. Warto więc pamiętać, że o odszkodowanie można się ubiegać do 3 lat od momentu powstania szkody lub 20 lat, jeśli powstała ona w przypadku przestępstwa, czyli np. wypadku, gdzie wina orzekana była w procesie karnym.

Nasza rada: Nie zwlekaj!

Zadośćuczynienie - kwota bezsporna

Pamiętaj, że osoba poszkodowana zobowiązana jest do tego by zgłosić szkodę – bez względu na to w jakich okolicznościach ona powstała. Wyjątkiem jest przypadek, w którym sam poszkodowany fizycznie nie jest w stanie tego dokonać – wtedy szkodę w jej imieniu zgłasza pełnomocnik. Przepisy dotyczące zgłaszania szkody nie stanowią o tym by zgłoszenie jej miałoby być możliwe dopiero po zakończeniu leczenia. Najlepiej zatem zgłosić szkodę już w dniu wystąpienia zdarzenia, które takową spowodowało. Zgłaszając sprawę należy podać szczegółowe okoliczności, w których doszło do powstania szkody. Warto pamiętać o tym, że to na osobie poszkodowanej spoczywa obowiązek udowodnienia powstałej szkody. W całym procesie dochodzenia odszkodowania kluczowe znaczenia ma dokumentacja medyczna, która w przypadku zgłaszania szkody przed zakończeniem leczenia po prostu nie ma jak być pełna, ponieważ leczenie wciąż trwa. W takim przypadku nikt nie wymaga od nas złożenia kompletnej dokumentacji, a jedynie uzupełniania jej w trakcie likwidacji szkody. W takiej sytuacji odszkodowanie może być wypłacane w transzach. Ubezpieczyciel po dokonaniu analizy dostarczonych dokumentów – takich, które stwierdzają powstałe urazy – może dokonać pierwszej wypłaty właśnie w postaci kwoty bezspornej.

Stanowisko ubezpieczyciela, a etap leczenia

Bardzo możliwe, że jeśli dzwoniłeś do towarzystwa ubezpieczeniowego z zapytaniem co robić? Zgłaszać szkodę, gdy leczenie wciąż trwa czy czekać, aż będzie zakończone to uzyskałeś informacje, że należy czekać do zakończenia leczenia. Nasza kancelaria pomoże Tobie już na etapie leczenia zgłosić stosowne roszczenia oraz uzyskać odszkodowanie.

Zakończenie leczenia, a przedawnienie

Jak wspominaliśmy na zgłoszenie szkody jest 3 i 20 lat w zależności od okoliczności jej powstania. Wyobraź sobie teraz, że Twoje zdrowie lub zdrowie bliskiej Ci osoby zostało nadszarpnięte podczas wypadku czy innego zdarzenia tak, że proces leczenia nie będzie rozciągnięty w tygodniach czy miesiącach, a latach. Jak tu więc czekać na zakończenie leczenia i liczyć na to, że będzie należało się odszkodowanie.

Jeśli obrażenia są bardzo ciężkie to proces leczenia i rehabilitacji może potrwać znacznie dłużej, niż 3 lata – zatem czekanie na koniec leczenia mogłoby spowodować przekroczenie terminu na zgłoszenie odszkodowania, który to jest ustawowo określony co byłoby jednoznaczne z utratą możliwości uzyskania jakiegokolwiek odszkodowania.

Uszczerbek na zdrowiu przed, w trakcie i po leczeniu

Warto zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj uszczerbek na zdrowiu jest największy w momencie powstania zdarzenia co jest jednoznaczne z tym, że to właśnie wtedy uzyskamy najwyższe odszkodowanie – oczywiście pod warunkiem, że będzie się ono nam należało.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania to zgłoś się do Kompensja, a my dołożymy wszelkich starań by cały proces przebiegł szybko i zakończył się oczekiwanym przez Ciebie rezultatem.

Jeśli masz jakieś pytania zadzwoń do nas 797 670 906.

Skontaktuj się z nami

Infolinia
(pn-sb 8.00-20.00)

Biuro Obsługi Klienta
ul. Kartuska 246 (nowy adres)
80-122 Gdańsk

biuro@kompensja.pl
Poniedziałek-Piątek – 8:00-18:00