Skip to content

Firmy zajmujące się odszkodowaniami – jak wybrać najlepszą?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami pomagają uzyskać osobom poszkodowanym możliwie najwyższe roszczenia odszkodowawcze. W Polsce istnieje kilkaset firm zajmujących się dochodzeniem odszkodowań, w związku z tym do prowadzenia własnej sprawy warto wybrać firmę, która zajmuje się typowo odszkodowaniami i jest specjalistą w tym zakresie. Firmy zajmujące się odszkodowaniami przejmują znaczną część obowiązków w procesie odzyskiwania odszkodowania. Sporządzają zgłoszenia szkody, pisma odwoławcze, prowadzą negocjacje z ubezpieczycielem jak i na bieżąco reagują na działania ubezpieczyciela.

W przypadku braku możliwości polubownego zakończenia sprawy kierują sprawę do sądu i tam reprezentują poszkodowanego. Poszkodowany może zapomnieć o wszelkich procedurach i zaoszczędzić tym samym sporo czasu z tym związanym.

W samym tylko 2019 roku zgłoszono ponad 30 000 wypadków drogowych, w wyniku których blisko 3000 poszkodowanych poniosło śmierć. Wypadkom przy pracy uległo ponad 80 000 osób, z czego około 160 stanowiły ofiary śmiertelne. W 2019 roku rolnicy zgłosili ponad 13 600 wypadków, z czego odnotowano prawie 60 zdarzeń śmiertelnych i wypłacono ponad 10 000 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

Statystyki są zatrważające – każdego roku wypadkom ulega ogromna liczba poszkodowanych, w wyniku których tracą oni zdrowie, życie, dochód czy zdolność do pracy. Dla większości z nich wypadek okazuje się traumatycznym przeżyciem, do którego nie chcą wracać, a samodzielne dochodzenie roszczeń związanych z przysługującą im rekompensatą okazuje się wyjątkowo trudne. Nieznajomość przepisów prawa, brak wystarczającej wiedzy i skomplikowane procedury skutecznie uniemożliwiają im uzyskanie należnego odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe często to wykorzystują, zaniżając przysługujące poszkodowanym świadczenia lub nawet odmawiając ich wypłaty. I mimo iż decyzje ubezpieczycieli nie są niepodważalne, znaczna część osób boi się dochodzić swoich roszczeń, zwłaszcza na drodze sądowej. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą firmy zajmujące się odszkodowaniami. Jak wybrać tę najlepszą?

Spis treści

Firma odzyskująca odszkodowanie - jak wybrać?

Coraz więcej osób uważa, że wypłacane im przez firmy ubezpieczeniowe odszkodowania są zaniżone. Poszkodowani bardzo często spotykają się również z bezzasadnym odmawianiem wypłaty należnych im świadczeń, a kiedy próbują rościć swoich praw, ubezpieczyciele odsyłają ich na drogę sądową, wiedząc doskonale, że jest to skuteczny sposób na zniechęcenie do walki o przysługujące im rekompensaty. Firma zajmująca się odszkodowaniami i występująca w imieniu osoby poszkodowanej stanowi w tym przypadku najlepsze rozwiązanie na to, aby wywalczyć należne jej świadczenie, adekwatne do wielkości wyrządzonych szkód i pokrywające powstałe straty. Wybór firmy od odszkodowań powinien być przemyślany – w końcu to od niej w głównej mierze zależy, czy uda Ci się uzyskać należną rekompensatę, i to w satysfakcjonującej dla Ciebie kwocie. 

Czym kierować się przy wyborze firmy od odszkodowań?

 • Jasne warunki współpracy – umowa podpisywana z firmą od odszkodowań stanowi dla poszkodowanego podstawę współpracy. Reguluje szczegółowe warunki, wysokość wynagrodzenia, a także prawa i obowiązki, zarówno osoby poszkodowanej, jak i firmy odszkodowawczej. Zwróć uwagę na to, do czego zobowiązuje się firma – czy poprowadzi sprawę na wszystkich etapach postępowania odszkodowawczego oraz w jaki sposób reguluje możliwość podpisania ugody. 
 • Specjalizacja i znajomość przepisów prawa – istotne kryterium wyboru powinny stanowić także kwalifikacje osób, które będą zajmowały się zgłoszoną przez Ciebie sprawą. Obowiązujące obecnie przepisy prawa nie nakładają obowiązku posiadania niezbędnego w tym celu wykształcenia, nie ograniczają też kręgu osób, które mogą zajmować się sprawami o odszkodowania. Sam musisz dokonać oceny firmy, z którą zamierzasz podjąć współpracę. Zwróć uwagę na to, czy posiada w swoim zespole adwokatów, radców prawnych, rzeczoznawców i innych wykwalifikowanych pracowników.
 • Wynagrodzenie – firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania ustalają wynagrodzenie w różny sposób. Część z nich pobiera opłatę niezależnie od wyniku sprawy, a więc nawet w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania, część z kolei świadczy usługi na zasadzie prowizji, potrącając odpowiednią kwotę z uzyskanego odszkodowania. Druga opcja jest oczywiście korzystniejsza. Istotny okazuje się także sposób określania prowizji – zwróć uwagę na to, czy na umowie uwzględniona została kwota netto czy brutto. 
 • Referencje i opinie – rynek usług odszkodowawczych rozwija się obecnie w dynamicznym tempie, czego przykładem są pojawiające się nieustannie nowe firmy odzyskujące odszkodowania. Opinie na ich temat powinny stanowić istotne kryterium wyboru. Warto zapoznać się również z referencjami wystawionymi przez klientów korzystających do tej pory z usług wybranej przez Ciebie firmy.
 • Liczby potwierdzające skuteczność i wysokość wywalczonych odszkodowań – doskonale obrazują potencjał i doświadczenie w tego typu sprawach. Firmy odzyskujące odszkodowania umieszczają je zwykle na swoich stronach – warto się z nimi zapoznać, aby ocenić ich skuteczność i utwierdzić się w swojej decyzji.

Firma odzyskująca odszkodowania - co warto ustalić na początku współpracy?

Decydując się na współpracę z firmą oferującą odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych, za wypadki przy pracy czy innych należnych poszkodowanym świadczeń, warto już na samym początku ustalić pewne istotne kwestie, które w znacznej mierze zadecydują o sposobie, a co za tym idzie skuteczności prowadzonej sprawy.

 • Sposób działania – jakie kroki firma ściągająca odszkodowania zamierza podjąć, aby zaspokoić Twoje roszczenia wobec ubezpieczyciela.
 • Przewidywany czas prowadzenia sprawy.
 • Potencjalne szanse na wygraną.
 • Potencjalna wysokość Twojego odszkodowania.
 • Wysokość prowizji od uzyskanego odszkodowania.

Jak działają firmy odzyskujące odszkodowania?

Firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi reprezentują klientów w sporach przed ubezpieczycielami oraz sądami. Ich najważniejszym celem jest uzyskanie możliwie najwyższych świadczeń odszkodowawczych. Schemat postępowania w dochodzeniu przysługujących klientom odszkodowań jest zwykle bardzo podobny. Firmy odzyskujące odszkodowania komunikacyjne, po wypadkach przy pracy oraz z tytułu innych wyrządzonych szkód, działają zwykle zarówno na drodze polubownej, jak i sądowej. 

Firmy ściągające odszkodowania - etapy postępowania

 • Zgłoszenie wypadku lub szkody z dokładnym opisem okoliczności zdarzenia, będącego przyczyną strat zdrowotnych, materialnych lub śmierci.
 • Analiza podstaw do złożenia roszczenia pod kątem obowiązujących obecnie przepisów prawnych oraz możliwości uzyskania przysługującego klientowi odszkodowania bądź zadośćuczynienia.
 • Postępowanie przedsądowe mające na celu ugodowe zakończenie sprawy.
 • Postępowanie sądowe w przypadku braku możliwości zawarcia korzystnej ugody. 

Przed nawiązaniem współpracy firmy zajmujące się odszkodowaniami powypadkowymi udzielają z reguły bezpłatnej porady prawnej oraz wyceny przysługującej klientom rekompensaty od ubezpieczyciela, dzięki czemu mogą oni poznać jej potencjalną wielkość.

Kancelaria Kompensja - skuteczna firma od odszkodowań

Kancelaria Kompensja prowadzi działalność w zakresie dochodzenia odszkodowań od firm ubezpieczeniowych oraz innych podmiotów zobowiązanych do naprawienia szkody. Naszą firmę tworzy zespół doświadczonych specjalistów prowadzących skuteczne postępowania odszkodowawcze na terenie całego kraju, zarówno na etapie polubownym, jak i na drodze sądowej. 

Podejmując współpracę z naszą firmą zajmującą się odzyskiwaniem odszkodowań, możesz liczyć na:

 • profesjonalne i kompleksowe wsparcie prawne,
 • bezpłatną wycenę Twojego odszkodowania,
 • reprezentację podczas postępowania odszkodowawczego, również na drodze sądowej,
 • stałą kontrolę prawidłowości toczącej się sprawy,
 • skuteczne negocjacje z ubezpieczycielem.

Jeżeli szukasz rzetelnej i doświadczonej firmy odzyskującej ubezpieczenia, odszkodowania, zadośćuczynienia i inne świadczenia dla osób poszkodowanych, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.

Skontaktuj się z nami

Infolinia
(pn-sb 8.00-20.00)

Biuro Obsługi Klienta
ul. Kartuska 246 (nowy adres)
80-122 Gdańsk

biuro@kompensja.pl
Poniedziałek-Piątek – 8:00-18:00