Skip to content

Kolizje drogowe oraz wypadki na polskich drogach to niestety codzienność. Aut jest coraz więcej, a co za tym idzie ryzyko powstania kolizji rośnie. Jeżeli zostaliśmy poszkodowani w wypadku drogowym pamiętajmy, że od naszych pierwszych reakcji zależeć może cały proces dochodzenia odszkodowania.

1. W chwili wypadku

W pierwszej kolejności zadbajmy o bezpieczeństwo. Jeżeli w zdarzeniu są osoby poszkodowane musimy udzielić im niezbędnej pomocy medycznej, a następnie wezwać odpowiednie służby ratunkowe. Nawet jeżeli osoby uczestniczące w zdarzeniu mają widoczne obrażenia, a odmawiają pomocy, nie bagatelizujemy tego. Często szok powypadkowy jest w stanie ukryć nawet bardzo poważne obrażenia.

Jeżeli natomiast jest to tylko stłuczka, w której brak osób poszkodowanych, pamiętajmy, aby stosownie udokumentować całość zdarzenia. W przypadku angażowania Policji będzie to notatka ze zdarzenia, a jeśli nie zdecydujemy się na wzywanie służb wówczas koniecznym będzie spisanie stosownego oświadczenia. Oświadczenie stron z miejsca wypadku powinno zawierać dane osób uczestniczących w kolizji, szczegółowe okoliczności jak również szereg danych do. Polisy OC sprawcy pojazdu, marki i modele aut, czy dane personalne kierowców i właścicieli aut.

2. Po zdarzeniu

Mając niezbędne dokumenty, czy to w postaci policyjnej notatki ze zdarzenia, czy wzajemnie spisanego oświadczenia stron możemy przejść do zgłoszenia zdarzenia. Jak uzyskać odszkodowanie? Wiadomo, że podmiotem odpowiedzialnym jest ubezpieczyciel OC sprawcy wypadku i do niego będziemy kierować wniosek odszkodowawczy. Jeżeli jest to kolizja, zacznijmy od zgłoszenia. Co do zasady wystarczy zgłoszenie telefoniczne lub jeżeli dane towarzystwo taki posiada, poprzez formularz online. Co dalej? Z reguły w trakcie rozmowy telefonicznej otrzymujemy już kompleksowe informacje, tj. o zarejestrowaniu i przyjęciu szkody oraz o planowanej wizycie rzeczoznawcy. Pamiętajmy, aby w ty czasie nie dokonywać żadnych napraw i możliwie jak najszybciej umówić się na oględziny uszkodzonego auta. Po takim spotkaniu oczekujemy na dalsze kroki ubezpieczyciela. Termin w trakcie, którego ubezpieczyciel musi wydać decyzję o wypłacie należnego roszczenia to 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. W trakcie tego czasu otrzymamy kosztorys naszej szkody.

3. Wycena szkody, a wypłata odszkodowania

Mając kosztorys od ubezpieczyciela możemy łatwo zweryfikować czy przyznane odszkodowanie jest adekwatne do poniesionej przez nasz szkody. Sprawdź kilka podstawowych pozycji w kosztorysie, a dowiesz się czy dostałeś od towarzystwa ubezpieczeniowego pełne odszkodowanie, czy tylko jego część. Sprawdź w kosztorysie stawki za roboczogodzinę, najczęściej ubezpieczyciele stosują stawki w wysokości 50-60 zł netto, podczas gdy w rzeczywistości są to kwoty dwu- lub trzykrotnie wyższe. Zweryfikuj również czy ubezpieczyciel zastosował ceny nowych, oryginalnych części czy też znacznie niższe ceny, tzw. zamienników. Ważną kwestią jest również amortyzacja, czyli pomniejszenie kwot z uwagi na amortyzację czyli obniżenie kwot odszkodowanie z uwagi na wiek pojazdu. Jeżeli w otrzymanym kosztorysie doparzyłeś się takich nieprawidłowości, zastanawiasz się pewnie jak uzyskać odszkodowanie, które w pełni zrekompensuje ci poniesioną szkodę?

Jeżeli w otrzymanym kosztorysie znajdziesz chociażby jedną z powyższych nieprawidłowości, to nie otrzymałeś od ubezpieczyciela pełnego, należnego ci odszkodowania.

4. Współpraca z Kompensja

Nasza firma w swojej działalności zajmuje się dochodzeniem roszczeń po wypadkach komunikacyjnych, przy pracy jak również wskutek błędów medycznych. Jeżeli uczestniczyłeś w kolizji, pomożemy ci uzyskać stosowne odszkodowanie do poniesionej szkody. W naszej ofercie proponujemy dwa modele współpracy: odzyskiwanie odszkodowania w drodze odwołania od przesłanego kosztorysu lub poprzez cesję praw i wykup szkody od poszkodowanego.

Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, a przed podpisaniem umowy przeprowadzamy bezpłatną analizę sprawy. Zadzwoń, a doradzimy ci jak uzyskać odszkodowanie, które w pełni zrekompensuje ci poniesioną szkodę.

Nasza Kancelaria zajmuje się uzyskiwaniem zadośćuczynień, odszkodowań i innych świadczeń z każdej z polis. Ze względu na wieloletnie doświadczenie prawników działających w naszej kancelarii jesteśmy w stanie zagwarantować uzyskanie możliwie wysokiego odszkodowania. Zapraszamy do kontaktu w celu bezpłatnej analizy Państwa przypadku.

>>>SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI<<<