Skip to content

Zmiana przykrych wspomnień powypadkowych na te naznaczone poczuciem sprawiedliwości

Śmierć bliskiej osoby jest doświadczeniem traumatycznym wpływającym niejednokrotnie bardzo drastycznie na nasze codzienne życie. Osoby, których bliscy zginęli w wypadkach komunikacyjnych, bądź też padły ofiarą błędu medycznego lub nieszczęśliwego wypadku muszą zmierzyć się z trudnymi emocjami i uczuciami, które występują po śmierci bliskiego człowieka. Dopiero doświadczając żałoby, osoby poszkodowane dowiadują się, czym jest strata.

Żałoba to wszystkie uczucia, reakcje i zmiany w życiu osobistym. Śmierć kogoś bliskiego jest zmianą całego życia, niejednokrotnie zmianą bolesną, która wiązała się z nagłą utratą kogoś bliskiego z rodziny: męża, żony, dziecka, rodziców, rodzeństwa. Zwykle w takiej sytuacji poszkodowani, którzy stracili bliskich odczuwają smutek i ból, a czasami nawet gniew czy poczucie winy. W takiej sytuacji należy pamiętać, że przeżywania żałoby nie należy przeżyć powstrzymywać i tłumić emocji. Tak jak każdy proces zdrowienia – wymaga czasu. Każda z osób, która straciła kogoś bliskiego, przeżywa tę tragedię w indywidualny sposób.

Opis przeżyć wewnętrznych po stracie bliskiej osoby

Żałoba jest naturalnym procesem. To, jak intensywnie ją przeżywamy, zależy od takich czynników jak: wiek, w którym doświadczamy straty, nasza relacja ze zmarłym, osobiste przeżycia i warunki życia. Kiedy dowiadujemy się o śmierci bliskiej osoby doznajemy silnego wstrząsu. Czujemy ból, pojawia się niedowierzanie i pytania „dlaczego”. Nie możemy uwierzyć, że bliskiej osoby już z nami nie ma.

W pierwszym etapie żałoby poszkodowani, którzy stracili bliskich płaczą, gwałtownie reagują albo też nie potrafią wyrażać jakichkolwiek uczuć. Później poszkodowani skupiają się na organizacji pogrzebu.

Kiedy zamęt mija, zostają oni sami ze swoimi nawykami i przyzwyczajeniami związanymi z bliską osobą. Poszkodowani uświadamiają sobie dosadniej, że ich ukochanej matki, męża czy też syna już nie ma i że utrata jest nieodwracalnym procesem.

Żałoba jest doświadczeniem emocjonalnym, ale w trakcie jej trwania występują też dolegliwości fizyczne. Częste są zaburzenia snu (bezsenność, problemy z zaśnięciem, wybudzanie), brak apetytu lub objadanie się, podenerwowanie, nerwowość, apatia, wyczerpanie, problemy z oddychaniem (uczucie duszności). Uczucie silnego przygnębienia i dolegliwości związane z przeżywaniem żałoby nie powinny jednak trwać długo, jednakże co do zasady nie można zamykać tego w ramach czasowych. Jeżeli stan ten trwa dłużej osoby poszkodowane zapadają na depresję i niejednokrotnie muszą korzystać z porad lekarzy psychiatrów.

Kompensja pomaga

Prowadząc postępowanie przez Towarzystwo Ubezpieczeń, jednym z jego etapów jest organizowanie wywiadu środowiskowego. Jest to spotkanie z przedstawicielem Zakładu ubezpieczeń, który potwierdza informacje, które zostały opisane przez osobę Poszkodowaną w tzw. opisie przeżyć wewnętrznych. Jest to forma opracowania i próba zdefiniowania przeżyć, które nam towarzyszą w momencie utraty osoby bliskiej. W tym przypadku wyżej wskazany opis powinien być szczegółowy i powinien zawierać opis wyjątkowych przeżyć, które pozostają w pamięci osoby poszkodowanej na długo. Dążymy do tego, żeby wyróżnić tę naszą relację i pokazać jej wyjątkowość. Od tego bowiem zależy wysokość wypłacanego odszkodowania i zadośćuczynienia w trakcie toczącego się postępowania likwidacyjnego, a później procesu cywilnego.

Nasza Kancelaria zajmuje się uzyskiwaniem zadośćuczynień, odszkodowań i innych świadczeń z każdej z polis. Ze względu na wieloletnie doświadczenie prawników działających w naszej kancelarii jesteśmy w stanie zagwarantować uzyskanie możliwie wysokiego odszkodowania. Zapraszamy do kontaktu w celu bezpłatnej analizy Państwa przypadku.